21st CCLC Cycle 8 Awards (2013-present)
Below are the 21st CCLC Cycle 8 grant awards. There are 33 grantees serving 201 campuses.
Alief ISD
Collins ES
Hearne ES
Landis ES
Budewig IS
Mata IS
Alief MS
Killough MS
O'Donnel MS
Youens ES
Austin ISD
Allison ES
Blanton ES
Blazier ES
Govalle ES
Houston ES
Linder ES
Ortega ES
Palm ES
Paredes MS
Perez ES
Boys and Girls Clubs of the Austin Area
LBJ HS
Garcia MS
Overton ES
Jordan ES
Sims ES
Walnut Creek ES
Coleman ISD
TKO
CJHS
CHS
Panther Creek
Santa Anna ES
Santa Anna MS
Communities in Schools of Brazoria County Inc.
Purple Sage ES
Woodland Acres ES
Bayshore ES
LaPorte ES
DeZavala MS
Rick Schneider MS
Alvin Junior High
Mark Twain ES
Melba Passmore ES
West Brazos Junior HS
Communities in Schools of North Texas
Hackberry ES
Oak Point ES
Lakeside MS
Evers Park ES
Hodge ES
Lee ES
Newton Rayzor ES
Calhoun MS
McMath MS
Strickland MS
Crowley ISD
Parkway ES
Carden ES
Oakmont ES
Hargrave ES
Poynter ES
Walker IS
Harris IS
Early ISD
Early PS
Early ES
Early MS
East Austin College Prep
East Austin College Prep Academy ES
ESC Region 12
Jefferson ES
Thorton ES
Covington School
Dawson ES
Groesbeck ES
Groesbeck MS
Holland ES
A.B. McBay ES
Moody MS
Valley Mills ES
Fort Worth ISD
Wedgwood 6th Grade
Kirkpatrick MS
McLean MS
Meacham MS
Leonard MS
Rosemont 6th Grade
McClung MS
Young Men's Leadership Academy
McRae ES
Harris County Department of Education
Francis ES
Best ES
Smith ES
MacArthur ES
Sharpstown International
South Houston ES
Jamison ES
Garret ES
Spring Forest MS
Stafford HS
Hooks ISD
Hooks HS
Hooks JHS
Hooks ES
Houston ISD
Burnet ES
Clifton MS
Dogan ES
Lewis ES
McNamara ES
Reynolds ES
Sugar Grove MS
Tijerina ES
Waltrip HS
Elmore ES
IDEA Public Schools
IDEA Donna CP
IDEA Alamo CP
IDEA Frontier CP
IDEA Mission CP
IDEA Pharr CP
IDEA Quest Academy
IDEA San Benito CP
IDEA San Juan CP
IDEA Edinburg CP
IDEA Weslaco CP
Karnes City ISD
Rodger E Sides ES
Karnes City Junior HS
Kenedy ES
Pettus ES
Pettus Junior High
Pawnee ES/Junior High
Stockdale ES
Runge ES
Kennedale ISD
Kennedale HS
Patterson ES
Delaney ES
Kermit ISD
Kermit HS
Kermit JHS
Kermit ES
La Marque ISD
La Marque HS
La Marque Center
Renaissance Academy
ECLA
Marble Falls ISD
Marble Falls HS
Marble Falls MS
Highland Lakes ES
Burnet ES
R.J. Richey ES
Bertram ES
Burnet MS
Mercedes ISD
North ES
New Summerfield ISD
New Summerfield ISD ACE Center
Palestine ISD
Palestine HS
Palestine Junior HS
A M Story IS
Southside ES
Northside PS
Pasadena ISD
Dobie HS
Jackson IS
Mae Smythe ES
Miller IS
Park View IS
Pomeroy ES
Sam Rayburn HS
San Jacinto IS
The Summit
Quinlan ISD
Ford HS
Thompson MS
Butler International
Cannon ES
Rio Grande City CISD
Grulla HS
Grulla MS
San Benito CISD
Leal ES
Cash ES
Garza JES
Downs ES
De La Fuente ES
Sullivan ES
San Benito HS
Callandret PRC Alt. School
Rodriguez Juvenile Boot Camp
Texans Can Academies
Pleasant Grove Dallas Can Academy
Oak Cliff Dallas Can Academy
Ross Avenue Dallas Can Academy
Farmers Branch Texans Can at Carrollton
Campus Drive Fort Worth Can Academy
River Oaks Fort Worth Can Academy
Texas Preparatory School
Texas Preparatory School
University of Texas at Tyler
Chapel Hill MS
Hogg MS
Hubbard MS
Moore MST Magnet School
Winona MS
Azleway Charter School
Azleway Charter School Willow Bend
West Oso ISD
West Oso HS
West Oso JHS
West Oso ES
Kennedy ES
YES Prep Public Schools Inc
YES Prep Southeast
YES Prep North Central
YES Prep Southwest
YES Prep East End
YES Prep Gulfton
YES Prep North Forest
YES Prep Northside
YES Prep Fifth Ward
Ysleta ISD
Desertaire ES
Dolphin Terrace ES
North Star ES
Parkland ES
Parkland MS